„Golombky”, Panna Maria i bejsboliści

Co to są „golombky”? Co miał wspólnego z Polską Charles Bronson? Kim była pierwsza kobieta-senator wybrana na Alasce? To tylko niektóre informacje, z którymi można się zapoznać w wydanej w 2011 r. „The Polish American Encyclopedia”. 1 200 haseł jest ilustrowanych kilkuset zdjęciami, wśród których można znaleźć m.in. autografy znanych bejsbolistów pochodzenia polskiego, dowiedzieć się, jak wygląda opłatek czy obejrzeć alegoryczną miniaturę przedstawiającą polskich osadników zasiedlających Pannę Marię, miejscowość w Teksasie. To nie tylko encyklopedia, ale również zbiór wiedzy na temat polskich zwyczajów, obrzędów religijnych i życia społecznego. Zawiera informacje zarówno na temat postaci, organizacji czy wydarzeń historycznych, jak i tych zupełnie współczesnych.

Prawie 9 mln Amerykanów może odnaleźć w swoich korzeniach polskie ślady, ale encyklopedia nie jest skierowana tylko do nich. To prawie 600-stronicowe dzieło jest pozycją obowiązkową dla każdego studiującego tematykę Polonii w USA. Wydana została przez Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne, które zajmuje się propagowaniem studiów nad Polonią amerykańską. Działające od 1942 r. Towarzystwo zostało założone przez polskich naukowców, którzy uciekli z okupowanej przez Niemców Polski. Działalność Towarzystwa obejmuje zarówno publikacje (w tym wydawany naukowy półrocznik „Polish American Studies”), organizację konferencji, prowadzenie archiwum, ale i przyznawanie szeregu nagród dla młodych naukowców, jak i honorujących osoby szczególnie zasłużone dla chronienia dziedzictwa Polonii Amerykańskiej.                

MP

Zdjęcie 1. Alegoryczne przedstawienie polskiego osadnictwa w miejscowości Panna Maria w Teksasie, autorstwa Arthura Szyka (OLS). Źródło: James S. Pula (red.) (2011), „The Polish American Encyclopedia”, McFarland & Company, Inc, s. 352.

Opublikowano w numerze specjalnym: Dodatek: / 36 Czerwiec 2012