Społeczności migranckie w metropolii warszawskiej Seminarium z okazji 20-lecia Ośrodka Badań nad Migracjami Warszawa, 18 listopada 2013 r.
Drodzy Czytelnicy!
Niniejszy dodatek powstał z myślą o ostatnim z cyklu seminariów organizowanych z okazji 20-lecia Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Seminarium poświęcone jest przejawom funkcjonowania społeczności migranckich w przestrzeni metropolii warszawskiej.
W stolicy i jej okolicach mamy do czynienia z tysiącami pracowników sezonowych, przyjeżdżających do Polski na krótko, ale często wielokrotnie, jak i z migrantami, którzy z Polską postanowili się związać na dłużej - czasem „przez przypadek”, a czasem świadomie z uwagi na pracę, rodzinę czy studia. Obecni w metropolii warszawskiej migranci reprezentują różne narody, kultury i statusy społeczno-zawodowe. Zarówno to zróżnicowanie, jak i skala migracji zagranicznych do województwa mazowieckiego skłaniają do zadania wielu pytań o funkcjonowanie migrantów na poziomie indywidualnym i grupowym, w wymiarze ekonomicznym, społecznym, kulturowym czy formalno-prawnym. Badacze i obserwatorzy procesów migracyjnych zmierzają często do znalezienia odpowiedzi na pytania o skupianie się migrantów wokół określonych sfer życia, różnice między poszczególnymi grupami, wzorce migracji, integracji i mechanizmy tworzenia się społeczności czy znaczenie więzi lokalnych. Wiedza ta pomaga planować działania wspierające integrację migrantów w Polsce.
Warto podkreślić, że wiedzy tej nie da się budować w odosobnieniu. Zainteresowaniu integracją migrantów w Polsce - czy konkretnie w województwie mazowieckim doświadczającym imigracji w największej skali na tle kraju - musi towarzyszyć swoista integracja środowisk, którym bliska jest tematyka imigracji, choć prezentują odmienne perspektywy: akademicką, rządową, samorządową czy pozarządową. Seminarium, do udziału w którym zostali zaproszeni przedstawiciele ośrodków badawczych, samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznych, ma stanowić okazję do ustanowienia dialogu pomiędzy naukowcami i praktykami (nierzadko również imigrantami) zajmującymi się integracją migrantów w społeczeństwie polskim i przestrzeni metropolii warszawskiej. Z pewnością zawartość dodatku i treść dyskusji podczas seminarium nie wyczerpują tematu, a stanowią raczej podyktowany różnymi względami „wyciąg” z wiedzy o dyskutowanych procesach.
W trakcie realizacji czy w planach jest wiele inicjatyw zarówno badawczych, jak i praktycznych, o których warto się wzajemnie informować czy dyskutować podczas spotkań o podobnym charakterze. Wierzymy, że zarówno niniejszy dodatek, jak i seminarium zyskają Państwa uznanie. Korzystając z okazji, pragniemy podziękować wszystkim, którzy wspierają realizowane przez nas badania, a także zaprosić do dalszej współpracy przy tworzeniu „Biuletynu Migracyjnego”, który od lat jest forum wymiany wiedzy o procesach migracyjnych.
Życzymy przyjemnej lektury!