„Proces Praski” w Poznaniu

W ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE na początku listopada br., w Poznaniu, w ramach tzw. Procesu Praskiego, odbyła się II Konferencja Ministerialna, skupiająca przedstawicieli 51 państw oraz reprezentacje Komisji Europejskiej i działaczy z międzynarodowych oraz regionalnych organizacji społecznych, zajmujących się sprawami migracji i azylu. Proces Praski został zainaugurowany przy okazji realizacji projektu „Budowanie partnerstw migracyjnych” (Building Migration Partnerships - BMP), podczas czeskiej prezydencji w Radzie UE w roku 2009. Przystępując do inicjatywy, kilkadziesiąt państw zadeklarowało chęć długofalowej współpracy w budowaniu partnerstw na rzecz mobilności. Podtrzymując tę deklarację, a także dążąc do realizowania konkretnych działań związanych z przepływami migracyjnymi pomiędzy krajami partnerskimi, podczas konferencji w Poznaniu przyjęto „Plan działania Procesu Praskiego na lata 2012-2016”. Dokument zawiera listę priorytetów, którymi powinni kierować się sygnatariusze deklaracji.

Uzgodnione priorytety dotyczą następujących obszarów: zapobieganie i zwalczanie nielegalnej migracji; upowszechnianie dobrowolnych powrotów, readmisji oraz trwałej reintegracji w krajach pochodzenia; promowanie legalnej migracji, a zwłaszcza mobilności motywowanej względami ekonomicznymi; promowanie integracji migrantów legalnie przebywających w państwach docelowych; wykorzystywanie potencjału rozwojowego, jaki niesie ze sobą mobilność; poprawa funkcjonowania systemów ochrony międzynarodowej w państwach przyjmujących. Konkretne działania wynikające z przyjętych priorytetów są obecnie uzgadniane przez państwa partnerskie i mają być podjęte już na początku 2012 r.

Do tej pory w ramach projektu BMP, którego koordynacją zajął się Międzynarodowy Ośrodek Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD), zostało zrealizowanych kilka godnych uwagi inicjatyw, w tym. m.in. warsztaty tematyczne, misje migracyjne w krajach WNP, opracowanie profili migracyjnych państw uczestniczących w projekcie, przygotowanie interaktywnej mapy szlaków migracyjnych w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej („i-Map”, https://www.imap-migration.org). Sukces działań realizowanych w ramach projektu BMP zainspirował kraje członkowskie UE oraz Komisję Europejską do kontynuowania i pogłębienia dotychczasowej współpracy w ramach Procesu Praskiego. Przy tym, uwaga krajów partnerskich skierowana jest w dużej mierze zwłaszcza na obszar WNP jako obszar z jednej strony wysyłający migrantów do Unii Europejskiej, a z drugiej - przyjmujący migrantów dobrowolnie lub przymusowo tam powracających.

MoS

Opublikowano w numerze: 32 / Grudzień 2011 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie