Partnerstwo z Armenią: Deklaracja i co dalej?

Dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej podpisało w październiku br. Deklarację o Partnerstwie na Rzecz Mobilności z Republiką Armenii. Sygnatariuszami porozumienia zostały: Belgia, Bułgaria, Czechy, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Rumunia, Szwecja oraz Włochy.

Podpisanie Deklaracji oznacza chęć kontynuowania dialogu i pogłębienia współpracy w zakresie migracji, ze szczególnym naciskiem na kwestie takie jak: migracje legalne oraz integracja imigrantów, rozwój społeczno-gospodarczy, zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granicy i handlowi ludźmi, polityka azylowa. Choć na wymierne efekty działań w ww. obszarach trzeba będzie trochę poczekać, to pogłębianiu partnerstwa z Armenią już teraz z pewnością będzie sprzyjał projekt realizowany przez polskie i szwedzkie służby migracyjne w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Trójstronna współpraca mająca na celu zbliżenie ustawodawstwa Armenii w zakresie migracji do standardów unijnych rozpocznie się wiosną przyszłego roku i potrwa 30 miesięcy.

JN

Wykres 1. Szacunkowa liczba imigrantów z Armenii według kraju docelowego UE*

* Uwzględniono kraje, w których przebywa min. 1 000 Ormian (brak danych dla Wielkiej Brytanii).  Szacunki oparte na danych głównie za 2010 r.
Źródło: www.carim-east.eu

Opublikowano w numerze: 32 / Grudzień 2011 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie