Rzadziej wracają i wyjeżdżają, wciąż dominują

Polacy nie kwapią się do opuszczania Wielkiej Brytanii. Według szacunków, w 2010 r. do Polski wróciło tylko ok. 18 tys. osób, czyli o 7 tys. mniej niż przed rokiem. Jednocześnie w tym czasie nieznacznie tylko zmalał napływ polskich imigrantów do Zjednoczonego Królestwa - z 33 do 30 tys. (zob. Wykres 1). Co istotne, dane te obejmują tylko osoby, które zadeklarowały przyjazd lub wyjazd na okres powyżej jednego roku. Mimo że w rankingu imigrantów za 2010 r. obywatele polscy stanowią trzecią pod względem wielkości grupę, po Indusach i Pakistańczykach, to jednocześnie wciąż utrzymują najwyższą pozycję wśród wszystkich cudzoziemców przebywających w tym kraju. Ich liczbę według stanu na marzec 2011 r. - na podstawie badania Annual Population Survey - ocenia się na 576 tys. osób. Polacy nadal też utrzymują się na wysokiej drugiej pozycji, tuż po przybyszach z Indii, wśród rezydentów urodzonych poza Wielką Brytanią - 550 tys. osób. W większości regionów należą do jednej z trzech najliczniej reprezentowanych grup imigranckich.

Wykres 1. Imigracja z Polski do Wielkiej Brytanii i emigracja
z Wielkiej Brytanii do Polski (w tys.), lata 2006-2010

Źródło: dane Office for National Statistics

Nieco inny obraz polskiej imigracji w Wielkiej Brytanii wyłania się po zapoznaniu się z danymi z brytyjskiego systemu ubezpieczeń społecznych, a więc odnoszącymi się do migracji zarobkowych. W 2010 r. numer ubezpieczeniowy NINo otrzymało aż 81 tys. obywateli polskich, a więc o 16 proc. więcej niż w roku poprzednim. Interpretując te dane, należy jednak pamiętać, że w rejestrze tym uwzględniane są również osoby, które przyjeżdżają do pracy na Wyspach na bardzo krótki okres, np. na wakacje. A także to, że rok rejestracji nie jest równoznaczny z rokiem przyjazdu do Wielkiej Brytanii. Według deklaracji rejestrujących się Polaków, 8 proc. z nich złożyło wniosek o NINo po ponadrocznym pobycie, 11 proc. - po 6-12 miesiącach.

Mimo kryzysu gospodarczego, Polacy radzą sobie na brytyjskim rynku pracy. W drugim kwartale 2011 r. aż 86 proc. z nich w wieku 16-64 lata pracowało, a tylko 5,5 proc. było bezrobotnymi.

RS

Więcej:

http://www.ons.gov.uk/ons/dcp171778_242548.pdf

http://research.dwp.gov.uk/asd/asd1/niall/nino_allocations_aug11.pdf

http://www.ons.gov.uk/ons/rel/migration1/migration-statistics-quarterly-...

Opublikowano w numerze: 32 / Grudzień 2011 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie