Migranci powrotni zdiagnozowani

Wyniki najnowszej Diagnozy Społecznej* pozwalają przyjrzeć się strukturze demograficznej polskich migrantów powrotnych. Wśród osób deklarujących pobyt za granicą w związku z pracą w ostatnich czterech latach bardzo silnie nadreprezentowani są - w porównaniu z ogólną polską populacją - mężczyźni (proporcje płci to 68 proc. mężczyzn vs 32 proc. kobiet). Zgodne jest to z dotychczasowymi danymi BAEL, wskazującymi na coraz silniejszą maskulinizację polskiej emigracji.

Ponadto, są to znacznie częściej niż ogółem wśród Polaków osoby młode. 36 proc. jest w wieku 25-34 lata, a 26 proc. - w wieku 35-44 lata (w populacji polskiej jest to odpowiednio 21 proc. i 17 proc.). Pod względem wykształcenia najliczniej reprezentowane są osoby o wykształceniu zasadniczym  zawodowym (35 proc. wobec 27 proc. wśród Polaków ogółem), podczas gdy odsetek osób o wyższym wykształceniu nie różni się od analogicznego odsetka w całej populacji (ok. 20 proc.). Może to oznaczać, że wraca sytuacja sprzed akcesji Polski do UE, kiedy najbardziej mobilna była grupa osób o stosunkowo niskich kwalifikacjach. Znaczyć to może również, że osoby lepiej wykształcone są mniej skłonne do powrotów. Jeżeli chodzi o wielkość miejscowości zamieszkania, to struktura migrantów powrotnych nie odbiega znacznie od struktury całego polskiego społeczeństwa pod tym względem.

Niedoreprezentowane są osoby żyjące w dużych miastach (pow. 100 tys. mieszkańców) - 26 proc. wobec ok. 30 proc. ogółu Polaków), zaś nadreprezentowani - mieszkańcy wsi (43 proc. wobec 37 proc.).
Z ostatniej Diagnozy wynika ponadto, że wcześniejsze doświadczenia emigracyjne są silnie związane z obecnym statusem na rynku pracy. Przede wszystkim, osoby, które wyjechały za granicę do pracy w ostatnich czterech latach częściej niż Polacy ogółem są bezrobotne (18 proc. w porównaniu do 8 proc. Polaków w wieku produkcyjnym ogółem). Warto zaznaczyć, że odsetek bezrobotnych jest znacznie wyższy wśród mężczyzn niż wśród kobiet (15 proc. wobec 23 proc.).         

 STR

* Diagnoza Społeczna jest badaniem panelowym realizowanym systematycznie od 2000 r. na reprezentatywnej próbie gospodarstw domowych w Polsce. W 2011 r. badaniem objęto prawie 26,5 tys. respondentów indywidualnych w wieku 16 lat i więcej. 

Źródło: www.diagnoza.com, obliczenia własne.

Opublikowano w numerze: 34 / Luty 2012 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie