Młodzi repatrianci chcą migrować na Zachód
Czy młodzi repatrianci będą opuszczać swą historyczną ojczyznę i wzorem polskich rówieśników wyjadą w poszukiwaniu pracy do bogatszych krajów Unii Europejskiej? To bardzo możliwe. Według badania* dr. Pawła Huta z Instytutu Polityki Społecznej UW - przeprowadzonego w okresie od sierpnia do października 2011 r. wśród rodzin repatriantów osiedlonych w Polsce w latach 2008-2010 - najmłodsi przesiedleńcy wykazują wysoką skłonność do dalszej migracji.
W czterech z 40 badanych gospodarstw domowych odnotowano przypadek wyjazdu za granicę przynajmniej jednej osoby z powodu trudności z ułożeniem sobie życia w Polsce. W czterech przypadkach stwierdzono także fakt powrotu do kraju pochodzenia. Członkowie aż 14 rodzin repatrianckich - co najmniej jedna osoba lub nawet wszyscy - zadeklarowali, że poważnie myślą o migracji na Zachód. Często wskazywanym przez nich kierunkiem docelowym są Niemcy. To nieprzypadkowy wybór - członkowie aż 15 badanych gospodarstw domowych mają bliskich krewnych w tym kraju, co jest związane z przesiedlaniem tam osób pochodzenia niemieckiego z Kazachstanu.
Przybyła ze Wschodu młodzież planuje wyjazdy na Zachód mimo tego, że warunki życia repatriantów w Polsce w porównaniu do lat 1990. - dzięki m.in. wsparciu krewnych i znajomych, którzy osiedlili się tu wcześniej, czy ściślejszej kontroli gwarancji mieszkaniowych i dotyczących źródeł dochodu - są lepsze. Według autora badań w tej sytuacji, z uwagi na problemy demograficzne Polski, należałoby rozważyć wprowadzenie rozwiązań, które ograniczałyby możliwość emigracji w razie wykorzystania znacznych środków z funduszy przeznaczonych na pomoc repatriantom.
RS
* W badaniu zrealizowanym metodą ankiety pocztowej wzięło udział 40 gospodarstw domowych złożonych łącznie ze 199 osób. 22 osoby były w wieku poprodukcyjnym, 123 - w wieku produkcyjnym, a 54 miały poniżej 18 lat. Respondenci pochodzili głównie z Kazachstanu, a także z Rosji, Uzbekistanu, Białorusi i Ukrainy.
Więcej na temat badania: Hut P. (2012), O repatriantach osiedlonych w Polsce w latach 2008-2010, „Polityka Społeczna” nr 2.