Koniec czegoś za nic

Tymi słowami brytyjski premier, David Cameron, podkreślił konieczność zmian w podejściu do imigrantów, głównie z Unii Europejskiej (UE). Dotyczy to przynajmniej 2 dziedzin: dostęp do zasiłków dla bezrobotnych (prawdopodobnie będą one dostępne maksymalnie do 6 miesięcy od momentu przyjazdu do Wielkiej Brytanii) i do mieszkań komunalnych (będzie  wymagane minimum 2 lata pobytu na Wyspach, aby być uprawnionym do starania się o lokal). Być może zostanie ograniczony także dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej dla osób, które nie pracują i nie są ubezpieczone w kraju pochodzenia (co uniemożliwia odzyskanie  kosztów leczenia) bądź - jeśli pochodzą spoza UE - nie mają statusu stałego rezydenta w Wielkiej Brytanii ani prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dodatkowo, więcej regulacji zostanie wprowadzonych w celu walki z nielegalną imigracją. Przykładowo, osoby nie mające legalnego statusu pobytu nie będą mogły zrobić prawa jazdy ani wynająć mieszkania - wynajmujący będą musieli sprawdzić legalność pobytu danego cudzoziemca. Ponadto, więcej uwagi ma być poświęconej rynkowi pracy, w tym kontroli warunków zatrudnienia imigrantów, ze szczególnym uwzględnieniem sektora rolniczego. W kontekście imigracji pracowniczej podkreślono również konieczność ochrony praw brytyjskich pracowników.

W swoim przemówieniu premier mówił o korzyściach płynących z migracji, ale odciął się od polityki za rządów Partii Pracy, określając ją jako „zbyt miękką w stosunku do imigracji” i zwrócił uwagę na zasługi rządów konserwatystów w utwardzaniu brytyjskiego stanowiska względem imigracji. Jak jednak podkreślają krytycy (np. Migrants Rights Network), niektóre posunięcia rządu nie będą miały realnego wpływu na zmianę sytuacji. Odroczenie możliwości wpisania się imigrantów na listę oczekujących na lokale socjalne nie spowoduje, że lokali tych przybędzie. Już bowiem obecnie zaledwie kilka procent mieszkań trafia do imigrantów, na które czekają po kilka lat. Z kolei obciążenie wynajmujących obowiązkiem sprawdzania legalności pobytu imigrantów może przyczynić się do zwiększenia problemów cudzoziemców w wynajmowaniu mieszkań na wolnym rynku.          

  KF

Treść przemówienia Davida Camerona: www.number10.gov.uk/news/david-camerons-immigration-speech/.

Opublikowano w numerze: 41 / Kwiecień 2013 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie