Migracyjne wydarzenia roku 2013

Polska

● Zakończyły się ponad trzyletnie prace nad nową ustawą o cudzoziemcach. 27 grudnia 2013 r. swój podpis pod ustawą złożył Prezydent RP. Było to poprzedzone półrocznym okresem prac parlamentarnych, podczas których pierwotny projekt uległ wielu istotnym zmianom, co w znacznej mierze wynikało z dużego zaangażowania organizacji społecznych w prace nad nowymi przepisami.

● Rekordowa w historii Polski liczba cudzoziemców - ponad 15 tys. - starała się o status uchodźcy. Byli to głównie obywatele Federacji Rosyjskiej (85 proc.), a ponadto Gruzini (8 proc.) i Syryjczycy (2 proc.). Wielu z nich próbowało przedostać się na Zachód, co przełożyło się na rekordową liczbę - ok. 10 tys. - zawróceń w ramach tzw. procedury dublińskiej.

● Znów odnotowaliśmy wzrost liczby polskich emigrantów. Po niewielkim spadku w latach 2008-2010, w 2011 i 2012 r. liczba Polaków mieszkających czasowo za granicą rosła. W informacji opublikowanej w październiku 2013 r. GUS podał, że pod koniec 2013 r. za granicą przebywało ok. 2,1 mln Polaków (z czego 1,7 mln w krajach UE), tj. o 70 tys. więcej niż w roku 2011. Wiadomość ta rzuciła nowe światło na debatę na temat powrotów Polaków. Albo remigracji nie ma, albo towarzyszą jej bardziej istotne w sensie ilościowym wyjazdy Polaków za granicę.

Świat

● Ponad 2,2 mln uchodźców poza granicami Syrii, a do tego 4 mln uchodźców wewnętrznych - to bilans wojny domowej w tym kraju na koniec roku 2013. Tak znacznego ruchu ludności świat nie widział od 20 lat i od czasu ludobójstwa w Ruandzie. Z szacunków ONZ wynika, że jeśli sytuacja w Syrii nie zmieni się w 2014 r., liczba osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów może wzrosnąć do ponad 8 mln.

● Choć nie jest to zjawisko nowe, to właśnie w 2013 r. na sile przybrał proceder oferowania prawa stałego pobytu lub nawet obywatelstwa w zamian za zastrzyk inwestycyjny dla rodzimej gospodarki. Do grona państw proponujących paszport za pieniądze dołączyły m.in. Malta, Holandia i Hiszpania, a zainteresowani to w szczególności obywatele Chin, Rosji czy państw Bliskiego Wschodu. Przykładowo, za obywatelstwo Malty trzeba zapłacić 650 tys. euro.

● Wielka Brytania zapowiedziała ograniczenie wypłaty świadczeń socjalnych dla obywateli UE. Wcześniej ministrowie spraw wewnętrznych czterech krajów zachodnioeuropejskich - Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Austrii - opowiedzieli się za ukróceniem tzw. turystyki zasiłkowej. Badania Komisji Europejskiej nie potwierdziły szczególnego nasilenia zjawiska nadużywania systemów zabezpieczenia społecznego przez obywateli UE.

Opublikowano w numerze: 45 / Grudzień 2013 | Kategoria: Artykuły