Imigranccy kandydaci w wyborach samorządowych

Jedynie mieszkańcy Kalisza i Stargardu Szczecińskiego wybrali obcokrajowców w wyborach samorządowych w listopadzie 2014 r. W Kaliszu mandat w radzie miejskiej zdobył z ramienia Platformy Obywatelskiej Eskan Darwich, imigrant kurdyjskiego pochodzenia, a w Stargardzie Szczecińskim radnym został pochodzący z Senegalu Amadou Sy, reprezentujący Sojusz Lewicy Demokratycznej. Porażką zakończył się start pięciorga Wietnamczyków oraz kandydatów pochodzących z kilku innych krajów w Warszawie, a także imigranckich kandydatów w kilkudziesięciu innych miastach Polski.

Bez dokładnych statystyk dotyczących liczby imigrantów, którzy startowali w wyborach, trudno jednak ocenić, na ile wynik ten oznacza klęskę wyborczą obcokrajowców. Państwowa Komisja Wyborcza nie prowadzi tego typu statystyk. Aby kandydować w polskich wyborach samorządowych na radnego, wystarczy być pełnoletnim, mieszkać na stałe na terenie danej gminy i mieć paszport Unii Europejskiej (niekoniecznie polski). Na listach wyborczych mogli zatem znaleźć się zarówno naturalizowani cudzoziemcy, jak i kandydaci z obywatelstwem innym niż polskie.

Portal BiqData dotarł do 73 kandydatów, którzy: urodzili się poza Polską, mieli rodziców nie-Polaków i nie mieli spolszczonego imienia ani nazwiska. Osoby te pochodziły z kilkudziesięciu różnych krajów, przy czym nieco silniej niż reszta krajów reprezentowany był Wietnam i Włochy (po pięciu kandydatów), Syria (czterech kandydatów) oraz Sudan, Ukraina i Turcja (po trzech kandydatów). O ile Wietnam i Ukraina na tej liście nie zaskakują z racji tego, że z krajów tych mamy największą liczbę imigrantów, mobilizacja kandydatów z pozostałych wymienionych krajów wydaje się godna uwagi. Z analiz BiqData wynika też, że najwięcej kandydatów pochodzenia imigranckiego znalazło się na liście Platformy Obywatelskiej (12 nazwisk) oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej Lewica Razem (7 nazwisk). Zdecydowana większość pozostałych imigranckich kandydatów reprezentowała lokalne komitety wyborcze.   

STR

Źródła: www.biqdata.pl, www.bip.pl, www.tvn24.pl.

Opublikowano w numerze: 50 / Grudzień 2014 | Kategoria: Imigranci w Polsce