„Bezpieczne Społeczności” nie takie bezpieczne

JN

Wdrożony za czasów prezydenta Busha i rozwinięty za prezydenta Obamy program „Secure Communities” („Bezpieczne Społeczności”) miał być ukierunkowany na „najgorszych z najgorszych (imigrant-tów)” - terrorystów, gangsterów i przemytników. Zestawienie policyjnych i imigracyjnych baz danych biometrycznych miało pozwalać funkcjonariuszom na weryfikowanie statusu imigracyjnego aresztantów. Rozwiązanie to było silnie kontestowane w związku z amerykańską tradycją ochrony prywatności, opierającą się na przekonaniu,  że jeśli ktoś nie chce ujawniać o sobie jakichkolwiek informacji, to ma do tego prawo. W imię „wojny z terroryzmem” rozwiązanie udało się jednak wprowadzić w życie.

Mapa 1. Jurysdykcje objęte programem „Secure Communities” (stan na dzień 19 kwietnia 2011 r.)
Mapa 1. Jurysdykcje objęte programem „Secure Communities” (stan na dzień 19 kwietnia 2011 r.)

Czy działa? Lokalne jurysdykcje mają dowolność w przystępowaniu do programu. Jak wynika z powyższej mapy (Mapa 1), program obejmuje już w całości stany: Arizona, Kalifornia, Delaware, Floryda, Nowy Meksyk, Karolina Północna, Rhode Island, Teksas, Wirginia oraz Wirginia Zachodnia. Sąsiedztwo granicy z Meksykiem wydaje się nie być bez znaczenia dla tych decyzji. Czy słusznie? Otóż z punktu widzenia przeciwników programu - nie. Przepływy migracyjne do Stanów Zjednoczonych - również te z Meksyku - w ostatnim czasie nie zwiększają się. Pomimo tego, wzrasta poziom wydatków na ośrodki deportacyjne, na zatrudnienie funkcjonariuszy imigracyjnych, a także nasila się militaryzacja granicy amerykańsko--meksykańskiej. W tym samym czasie wśród deportowanych Meksykanów wzrasta odsetek osób bez kryminalnej przeszłości, nie zaś tych, którym zostało udowodnione popełnienie przestępstwa, jak można by przypuszczać w kontekście celu „Secure Communities” (zob. Wykres 1).

Wykres 1. Odsetek deportowanych imigrantów z Meksyku
Wykres 1. Odsetek deportowanych imigrantów z Meksyku


Istnieją obawy, że stworzony program - pod pretekstem "walki z terroryzmem" - jest w istocie administracyjną machiną do zatrzymywania, detencji oraz deportacji (w ostatnim czasie w liczbie 400 tys. osób rocznie) przeciętnych imigrantów zarobkowych, bowiem współczesna amerykańska historia terrorysty z Meksyku - jak dotąd - nie widziała.

Źródło mapy: http://www.ice.gov

Źródło wykresu: Opracowanie własne na podstawie danych z www.dhs.gov.

Opublikowano w numerze: 29 / Maj 2011 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie