Polacy w USA: chcą być Amerykanami?
Od 8 do 14 tys. - aż tylu Polaków co roku otrzymuje obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. To wprawdzie dwa razy mniej niż jeszcze na początku lat 1990., ale jednocześnie wielokrotnie więcej niż np. w najpopularniejszym obecnie kraju emigracji Polaków - Wielkiej Brytanii (poniżej 500 rocznie). W 2010 r. amerykańskie paszporty zdobyło 8 038 migrantów urodzonych w Polsce. Minimalnie wyprzedzili ich pod tym względem Brytyjczycy, jednak przez pozostałe lata ostatniej dekady to Polacy dominowali liczebnie wśród nowych obywateli amerykańskich pochodzących ze Starego Kontynentu. Najwięcej migrantów z Polski - przeszło połowa - uzyskało obywatelstwo w trzech stanach: Illinois (2 551), Nowy Jork (1 458) oraz New Jersey (1 040). Nieprzypadkowo tu właśnie, gdyż są to miejsca skupisk Polaków. Wśród nowo naturalizowanych dominują osoby młode. Dwie z trzech nie przekroczyły 44 roku życia, z czego przeszło połowa należała do grupy wieku 25-34 lata. Amerykański paszport częściej otrzymują kobiety (58 proc.) niż mężczyźni. Zdecydowana większość pozostaje w związkach małżeńskich (69 proc.) oraz partnerskich (11 proc.). Najczęściej pracują jako menedżerowie i specjaliści (21 proc.), a ponadto w takich branżach jak: produkcja i transport (15 proc.), usługi (13 proc.) oraz budownictwo (7 proc.).
Uzyskanie obywatelstwa amerykańskiego nie jest proste. Oprócz warunku nieprzerwanego 5-letniego pobytu na podstawie Zielonej Karty, trzeba jeszcze wykazać się komunikatywną znajomością języka angielskiego (w mowie i piśmie), zdać egzamin z wiedzy o historii i ustroju USA oraz być osobą o nienagannej postawie moralnej. Konieczne jest także wniesienie opłaty za rozpatrzenie wniosku w wysokości kilkuset - obecnie 680 - dolarów.
Staranie się o obywatelstwo amerykańskie najczęściej nie jest równoznaczne z chęcią zerwania więzi z Polską i osiedlenia się za Oceanem na stałe. Jak wynika z badań Ewy Morawskiej przeprowadzonych na początku XXI w., Polacy ubiegają się o paszport amerykański przeważnie z powodów pragmatycznych. W zdecydowanej większości nie zrzekają się jednocześnie obywatelstwa polskiego. Pozostają silnie związani emocjonalnie z Polską i polskością, przekonani o (prawdopodobnie) „tymczasowości” swojego pobytu w USA*.
Jakie korzyści daje posiadanie obywatelstwa a
merykańskiego?
→ Prawo do głosowania i startowania w wyborach
federalnych i stanowych.
→ Prawo do podróżowania z paszportem USA.
→ Prawo do pracy w urzędach federalnych.
→ Prawo do zasiadania w ławach przysięgłych.
→ Prawo do federalnych grantów i stypendiów.
→ Prawo do świadczeń rządowych przeznaczonych dla obywateli USA.
→ Przywilej łatwiejszego sprowadzenia rodziny z zagranicy.
→ Prawo do obywatelstwa dla dzieci urodzonych poza USA.
→ Pewność prawa pobytu - obywatela USA nie można deportować.