Długowieczni imigranci - fakt czy mit?

Według oficjalnych statystyk, 65-letni imigrant w Niemczech ma przed sobą co najmniej 30 lat życia. Niemiec w tym samym wieku pożyje jeszcze tylko niecałe 16 lat. Zaskakująco duża różnica może sugerować, że migranci są zdrowsi i dlatego żyją dłużej niż rodowici Niemcy. Jak to możliwe, skoro są  zazwyczaj biedniejsi i gorzej wykształceni?

Istnieją trzy powody, dla których średnie dalsze trwanie życia imigrantów może być dłuższe od średniego dalszego trwania życia reprezentantów rodzimej populacji. Po pierwsze, może to być tzw. efekt zdrowego migranta (healthy migrant effect), który sprawia, że migrują przede wszystkim osoby zdrowe, mające siłę pokonać trudności związane z życiem i pracą w nowym kraju. Po drugie, możliwe jest, że migranci prowadzą zdrowszy styl życia. Badania ze Stanów Zjednoczonych pokazują na przykład, że latynoscy imigranci piją mniej alkoholu niż Amerykanie. Po trzecie, może to być spowodowane tym, że najstarsi i najbardziej chorzy migranci z sentymentu często wracają do kraju pochodzenia, by jeszcze raz przed śmiercią zobaczyć swoją ojczyznę (tzw. efekt łososia) i stąd brak informacji o rzeczywistej długości ich życia.

Według Max Planck Research, prawdopodobne jest bardziej banalne wyjaśnienie - migranci wcale nie żyją dłużej, tylko statystyki dotyczące migrantów są gorszej jakości. Rzeczywiście, w niemieckich rejestrach dotyczących obcokrajowców jest wiele błędów. To skutek m.in. tego, że migranci mają wiele powodów do nieinformowania urzędów o swoim wyjeździe z Niemiec. Przykładowo, według niemieckiego prawa migranci spoza UE, którzy wracają do kraju pochodzenia, mają prawo jedynie do 70 proc. swojej niemieckiej emerytury. Ze względu na różną pisownię zagranicznych nazwisk, zdarza się też, że jedna osoba funkcjonuje w rejestrach kilkakrotnie i gdy umiera, pozostałe jej „wcielenia” żyją wiecznie. Autor cytowanego badania twierdzi, że w rejestrach niemieckich może funkcjonować nawet 0,5 mln „martwych imigranckich dusz”.       

  AM

Źródło: Schröder T. (2011), The Myth of the Healthy Migrant, w: „The Science Magazine of the Max Planck Society, Focus Migrants. Science Integrates the Topic of Immigrants” nr 4.

Opublikowano w numerze: 37 / Sierpień 2012 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie