Ormianin uprzywilejowany jak Ukrainiec

Obywatele Armenii już niebawem dołączą do wąskiego grona cudzoziemców, którzy z racji tylko pochodzenia ze Wschodu mają uproszczony dostęp do polskiego rynku pracy. Stanie się tak po przyjęciu przez rząd nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Projekt zmiany rozporządzenia jest obecnie w fazie konsultacji społecznych.

Uproszczony system zatrudnienia przybyszów zza wschodniej granicy polega na umożliwieniu im pracy wyłącznie na podstawie oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi i bez zezwolenia na pracę do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Co więcej, cudzoziemcy pracujący na podstawie takiego oświadczenia przez co najmniej 3 miesiące mogą następnie uzyskać zezwolenie na pracę u tego samego pracodawcy bez konieczności przeprowadzania testu rynku pracy. Obecnie beneficjentami tych udogodnień są obywatele pięciu krajów: głównie Ukrainy, ale także Białorusi, Rosji, Mołdowy (od 2009 r.) i Gruzji (od 2010 r.).

Resort pracy szacuje, że z nowego przywileju skorzysta od 1 do 4 tys. Ormian rocznie, w tym tych, którzy już przebywają w Polsce, ale są objęci obowiązkiem posiadania zezwolenia na pracę. Wraz ze stopniowym powiększaniem liczby krajów, których obywatele mają prawo do uprzywilejowanej procedury zatrudnienia w Polsce, rosną oczekiwania organizacji pozarządowych działających na rzecz cudzoziemców. Fundacja Rozwoju Oprócz Granic w uwagach do ww. projektu rozporządzenia zasygnalizowała potrzebę przyznania takiego uprawnienia także obywatelom Azerbejdżanu, a później również obywatelom Kazachstanu, Wietnamu oraz Chin.            

RS

Opublikowano w numerze: 43 / Sierpień 2013 | Kategoria: Artykuły