Krwawe truskawki

W kwietniu 2013 r. właściciel plantacji truskawek w Grecji oraz trzej zatrudnieni przez niego brygadziści otworzyli ogień do zbieraczy owoców, pochodzących głównie z Bangladeszu, zatrudnionych od ponad pół roku i przez taki właśnie czas nie otrzymujących wynagrodzenia za pracę (choć obiecano im dzienną stawkę w wysokości 22 euro). W wyniku konfliktu z użyciem broni, spowodowanego niewypłacaniem wynagrodzenia, 28 imigrantów zostało rannych. W toku dochodzenia okazało się, że cudzoziemcy byli zatrudnieni nielegalnie. Właścicielowi plantacji postawiono więc zarzut handlu ludźmi, a trzem pozostałym osobom - zarzut ciężkiego uszkodzenia ciała.

Manolada, czyli miejscowość, w której doszło do zdarzenia, znana jest w Grecji również pod wiele mówiącą nazwą „targ niewolników” - nadaną z uwagi na niejasny status pracujących tam imigrantów, jak i skandaliczne warunki ich zakwaterowania. Mówi się także o działającej tam „mafii truskawkowej”. Próby upublicznienia tamtejszych warunków pracy i pobytu pracowników sezonowych kończą się m.in. pobiciami dziennikarzy (np. pobiciem dziennikarzy stołecznego dziennika „To Vima” w 2011 r.).

W lipcu 2014 r. sąd wydał wyrok uniewinniający właściciela plantacji i jednego z brygadzistów. Pozostałe osoby, które otrzymały wyroki w wysokości 14 lat i 7 miesięcy oraz 8 lat i 7 miesięcy więzienia, nadal przebywają na wolności (wykonanie wyroku wobec nich zostało zawieszone na czas apelacji). Organizacje pozarządowe uznały decyzję sądu za skandaliczną, tym bardziej że imigranci nadal nie otrzymali zaległych pensji oraz stoją przed groźbą wydalenia do kraju pochodzenia. Nieoficjalnie mówi się o mafijnych powiązaniach oraz o skorumpowanym i niewydolnym systemie sądownictwa, a także o farmerach z Manolady sympatyzujących ze Złotym Świtem (grecką skrajnie prawicową partią i organizacją nacjonalistyczną), co tylko dodaje złej sławy całej sprawie.

Sytuację pracowników sezonowych spoza UE w Grecji, ale i we wszystkich państwach członkowskich, ma poprawić dyrektywa w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy sezonowej (więcej: „BM” nr 38 oraz „BM” nr 46). Przepisy dyrektywy powinny być wdrożone do ustawodawstwa krajowego państw członkowskich UE* do września 2016 r.                                        

    KF

* http://eur-lex.europa.eu.

Opublikowano w numerze: 49 / Październik 2014 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie