Projekt nowej ustawy o cudzoziemcach

W aktualnym numerze, wraz z początkiem nowego roku, rozpoczynamy na łamach „Biuletynu Migracyjnego” dyskusję nad projektem nowej ustawy o cudzoziemcach. Mamy nadzieję, że będzie ona nie tylko okazją do wymiany uwag, ale również pozwoli Czytelnikom głębiej zapoznać się z rozwiązaniami zawartymi w projekcie, a tym samym lepiej zrozumieć nadchodzące zmiany i lepiej się do nich przygotować.

Za potrzebą uchwalenia nowej ustawy o cudzoziemcach stoi - jak podkreśla pierwszy z komentatorów, Profesor Jacek Jagielski, i na co wskazuje również druga rozmówczyni, Katarzyna Rowińska z Urzędu do Spraw Cudzoziemców - konieczność wdrożenia szeregu dyrektyw unijnych, w tym przede wszystkim tzw. dyrektywy powrotowej (zob. „BM” nr 36, s. 3). Przemawia za tym również paląca potrzeba uporządkowania obecnych przepisów, które wskutek licznych kolejnych nowelizacji stały się mało czytelne, zarówno dla samych cudzoziemców, jak i profesjonalnych podmiotów stosujących je na co dzień.

Projekt ustawy skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych, wskutek wielu zmian naniesionych w trakcie prac, o czym pisze Katarzyna Rowińska, znacznie odbiega od pierwotnych założeń do projektu. Pokazuje to pośrednio, z jak skomplikowaną i podlegającą ciągłym zmianom materią mamy do czynienia. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na zarzuty stawiane przez Profesora Jacka Jagielskiego, który wskazuje na obszerność projektu i kazuistykę rozwiązań w nim zawartych, co wydaje się stać na przekór zasadom dobrej legislacji i z założenia niesie za sobą konieczność częstszego wprowadzania późniejszych nowelizacji.  

KM

Opublikowano w numerze: 39 / Grudzień 2012 | Kategoria: Artykuły