Jeszcze tylko kilka tygodni dzieli organizatorów i kibiców, a także służby polskie i ukraińskie od inauguracji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Po raz pierwszy imprezę tę przygotowują wspólnie Polska i Ukraina, rozdzielone granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. 

ArtykułyZobacz wszystkie teksty

Szanowni Czytelnicy, Zależy nam na poznaniu Państwa opinii oraz oczekiwań dotyczących „Biuletynu Migracyjnego”. Dlatego bylibyśmy wdzięczni za wypełnienie - złożonej z dwunastu krótkich pytań - ankiety ewaluacyjnej dostępnej tutaj oraz z menu głównego. Z góry serdecznie dziękujemy za poświęcony czas. Redakcja
Ewa Pogorzała, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu
W dniu 30 kwietnia 2012 r. weszła w życie, budząca kontrowersje, nowa ustawa o systemie informacji oświatowej. W założeniu ma ona stanowić podstawę do stworzenia rzetelnego źródła danych o systemie oświaty i usprawnić procesy zarządzania nim oraz finansowania go na poziomie lokalnym i krajowym. Jest to istotne z punktu widzenia sytuacji uczniów-cudzoziemców, szczególnie w kontekście środków finansowych przekazywanych organom prowadzącym szkoły na dodatkowe zadania podejmowane w związku z kształceniem dzieci niebędących obywatelami polskimi.
Do 2035 r. liczba ludności Polski zmniejszy się o ponad 2 mln, a do 2050 r. - o kolejne 4 miliony. Udział osób w wieku poprodukcyjnym zwiększy się do tego stopnia, że staniemy się jednym z najstarszych społeczeństw w Europie, co nie pozostanie bez konsekwencji dla systemów emerytalnych. Takie alarmujące prognozy demograficzne dla Polski zostały przedstawione podczas II Kongresu Demograficznego, który odbył się w dniach 22-23 marca br. w Warszawie. Na szczęście (...)
Szansa na uzyskanie azylu w UE niejednokrotnie zależy od kraju, w którym cudzoziemiec stara się o ochronę. Niepokojące dane na ten temat w połowie ubiegłego roku opublikował UNHCR.

Integracja ImigrantówZobacz wszystkie teksty

Patrycja Matusz, Protasiewicz Uniwersytet Wrocławski
Od kilku tygodni polskie media z zainteresowaniem śledzą działania holenderskiej Partii Wolności (PVV). Dyskusję wywołała przygotowana przez tę partię, głośno promowana strona internetowa, na której lider partii, Geert Wilders zachęca do składania skarg na przebywających w Holandii pracowników z państw Europy Środkowo-Wschodniej (www.meldpuntmiddenenoosteuropeanen.nl).